Az ágyazat fogalma

Mi az ágyazat?

Az ágyazat a vasúti felépítmény része, a vágány alátámasztó eleme, ami a vágány előírt magassági és irányhelyzetének létrehozására és megtartására, vágányra jutó erők alépítményre való rugalmas átvitelére és egyenletes elosztására, valamint a felépítmény hatékony víztelenítésére szolgál. Az ágyazat anyaga elsősorban 35-55 mm-es szemnagyságú, időtálló, kemény és éles zúzottkő. Ágyazati anyagszükséglet megállapításkor 20%-os tömörödést kell alapul venni. A tömörített zúzottkőágyazat m3-enként 1.8 t anyagot tartalmaz.

Kapcsolódó fogalmak

Ágyazatgerenda: Az aljak alatt elhelyezett tömör ágyazatrész.

Ágyazati szélesség: A pályatest vízszintes szélességi kiterjedése az aljak felső élének síkjában. Az aljak hossza és az alj két végén kialakított ágyazattúlérés mértéke határozza meg.

Ágyazatnyomás: a vágány aljainak az ágyazatra gyakorolt nyomása.

Ágyazattisztítás (rostálás): az ágyazatba behatolt szennyező anyagok szétválasztása a még újrafelhasználható zúzottkőtől. Az ágyazattisztítás végezhető kézi erővel vagy gépi úton.

Ágyazattömörítés: az ágyazat összenyomása statikai vagy dinamikai hatásokkal, vagy a kettő kombinációjával.

Ágyazatvastagság: a sín alatt az alépítmény-koronától az alj felső éléig terjedő távolság. Ezt úgy kell meghatározni, hogy a két szomszédos keresztalj nyomásátadási vonalai metsszék egymást. A gyakorlatban az ágyazatvastagság 40-57 cm között jellemző.

Forrás: Vasútépítési szakszótár

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest