Mi az a CKT beton? – Minden, amit tudni érdemes

A CKT beton (más néven cementkötésű teherhordó beton) különleges, földnedves, félmerev, alacsony cementtartalmú betontípus, amelyet elsősorban burkolatok alatt használnak. Keverési aránya eltér a megszokottól, de ettől lesz gazdaságos. A keverési arányok munkánként eltérhetnek, de az alapvető cél a költséges cementanyag …

Tovább

Betonjavítás habarccsal

A beton az építőipar egyik legelterjedtebb és legellenállóbb anyaga. Az időjárási viszonyok, a mechanikai hatások és egyes vegyszerek azonban idővel károsíthatják a betonfelületeket. Ilyenkor lehet szükség speciális betonjavító habarcsokra, leggyakrabban a B-3 és B-5 jelűekre, amelyek célja a betonfelületek helyreállítása. …

Tovább

Betonfelület javítás

Hogyan javítsuk a betonfelületet otthon? Praktikus tippek és trükkök

A betonfelületek népszerűek az építőiparban, mivel tartósak és könnyen karbantarthatók. Azonban az idő múlásával, a használat és az időjárási hatások miatt a betonfelületek megsérülhetnek, repedezhetnek és eltörhetnek. A betonfelületek javítása fontos amiatt, hogy a sérült betonfelület ne okozzon balesetet, illetve …

Tovább

vasbeton javítás

Vasbeton javítása, felület- és korrózióvédelem lépései

A vasbetonszerkezeteknél a húzásnak ellenálló „vas” (acélbetét) és a nyomásnak ellenálló beton kedvező tulajdonságait ötvözzük. Ennek az ötvözetnek a korrózióját külső és belső hatás is okozhatja. A betonkorrózió legjellemzőbb okai a karbonátosodás (meszesedés) a levegőben lévő széndioxid hatására, a gyenge …

Tovább

Beton-, vasbetonszerkezetek vizsgálata, jellemző meghibásodásai

Legjellemzőbb építőipari megoldások között a beton-, vasbetonszerkezetek hibáit, vizsgálati módszereit, illetve javítási módokat mutatjuk be ebben a bejegyzésben. Beton-, vasbetonszerkezetek jellemző hibái A beton- vasbetonfelületek szemrevételezéskor az alábbi hibákat érdemes keresni: a szerkezet egyes részein van-e betonhiány, csorbulás, kitörés, észlelhető-e …

Tovább

Hidak alépítménye

Hidak alépítménye, falazatai

A főtartók terheit a híd szélein a szélső támaszok, a (borítóképen a-val jelölve a közúti-, b-vel a vasúti ) hídfők veszik át, a közbenső támaszokat pilléreknek nevezzük. A hídfők a szárnyfalakkal együtt oldalirányban a töltést is megtámasztják. A hidak alépítményének, …

Tovább

Hídszerkezet

A híd fogalma, a hidak szerkezeti felépítése

A híd fogalma során azokról az építményekről beszélünk, amelyek közlekedési útvonalat, csatornát vagy vezetéket visznek át valamilyen akadály felett. A hidak két fő szerkezeti része az alépítmény és a felszerkezet. Hídnyílás fogalma A hídfők homloklapjai, illetve a pillérek oldalfelületei között …

Tovább

Károly-híd, Prága

A hidak története, a hídépítés rövid történeti áttekintése

A hidak története számos fordulatban bővelkedik, mivel nem kizárólag a fejlődés jellemezte az építőipar és azon belül a hidászat történetét. A tudás egy része gyakran hosszú-hosszú évszázadokra feledésbe merült. Hídépítés az ókorban és a középkorban A mezőgazdasági forradalom előtti korban …

Tovább

Hány fokig lehet betonozni

Hány fokig lehet betonozni?

A hűvösebb évszakok jellemzően nem alkalmasak arra, hogy betonozzunk, de a növekvő építőipari igények következtében a hidegebb hónapokban is végeznek ilyen jellegű tevékenységet. A beton kötéséhez a +15 °C-os levegőhőmérséklet az ideális, ami főleg éjszakánként ezekben az időszakokban nem biztosítható. …

Tovább

1 m3 homok súlya

Mennyi 1 m3 homok súlya?

Az építőiparban homoknak tekintjük a 0,063 milliméter és 2 milliméter között elaprózott kőzeteket. Felhasználása széleskörű, de jellemzően betonozási, vakolásai, alzatkiegyenlítési munkákhoz használják. A szemcseméret mellett fontos, hogy ne legyen agyagtartalma, valamint az, hogy szemcséi négyszögletesetek legyenek. Ezeknek a kritériumoknak hazánkban …

Tovább

Pin It on Pinterest