Dinamikus talajcsere alkalmazása, költségei

Amennyiben a feltárt talajok összenyomódási ellenállása alacsony, akkor válhat szükségessé dinamikus talajcsere alkalmazása. Figyelembe kell venni a talajvíz jelenlétét, biztosítani áramlásának a lehetőségét. A technológia néhány méter vastag, gyenge teherbírású talaj javítására alkalmas és meglehetősen költséges.

Dinamikus hatások

Dinamikus igénybevétel jellemzője, hogy a terhelés és az általa létrehozott feszültség mindig változik. Dinamikus talajcsere alkalmazásakor egy megfelelő alakú, méretű és tömegű acéltestet 10-20 méter magasságból ejtenek daruval a felszínre hordott, durva szemcséjű anyagra, ami így a gyenge talajba hatol kiszorítva azt, így tömörítve a környező talajokat. Az acéltest ejtegetése során képződő üreget durva szemcséjű anyaggal töltik fel, majd ezt is ledöngölik. A folyamatot addig ismétlik, ameddig nem érik el a kívánt, illetve lehetséges mélységben a teherbíró talajt, így létrehozva egy megfelelő méretű és mélységű kőtömzsöt. A folyamat lényege, hogy részleges vagy teljes talajcsere történjen, feljavítva a környező talajok mechanikai tulajdonságait.

Az eljárás pár méter vastag, szerves talaj javítására alkalmas. Legfeljebb 10 méter mélység érhető el, de 3-7 méter mélyen javasolt alkalmazni. A kőtmözsök anyaga nagy súrlódási szögű (~40°) szemcsés talaj, aminek kedvező az összenyomódási modulusa (35-50 MN/mm2), valamint nagy az áteresztőképessége.

A módszer hátránya, hogy talajvizes környezetben „vízgyűjtő terület” alakulhat ki, aminek a vizét szükséges elvezetni, vagy olyan anyagot felhasználnia kőtömzsökhöz, ami egyszerre biztosítja a stabilitást és a termett talajokra jellemző vízáteresztő képességet.

Dinamikus talajcsere költségei

A dinamikus talajcsere egy nagyon speciális és rendkívül költséges technológia, miután rendkívül nagy anyag- és eszközigénye. Az eljárás lényege, hogy egy daruról ejtődöngölővel a terepszintig folyamatosan döngölnek le nagy szemcséjű adalékanyagot, aminek a metszete egy hagymához hasonlítható. Az így elkészült hagyma-keresztmetszetű cölöpsorok felületére körülbelül 50 centiméter zúzottkövet terítenek több rétegben, ami alá geotextíliát is helyezhetnek. A technológiát Magyarországon eddig közúton alkalmazták, persze más területeken is alkalmazható.

Szöveg forrása: Trevi Ground Engineering, Sulinet
Borítókép: Dinamikus talajcsere alkalmazása. Forrás: Wikimedia.org

“Dinamikus talajcsere alkalmazása, költségei” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest