Az építőiparban a műszaki ellenőrök kulcsfontosságú szerepet játszanak. Feladatuk az építési munkálatok felügyelete és biztosítása, hogy a projektek megfeleljenek az előírásoknak és szabványoknak. Az Építési Műszaki Ellenőr (É-ME) olyan szakember, aki az építési projektek során a műszaki ellenőrzés feladatait végzi. A fő feladata az építőipari kivitelezési tevékenység teljes folyamatában elősegíteni és ellenőrizni a vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások, szabványok, szerződések és a kivitelezési dokumentáció betartását.
Az Építési Műszaki Ellenőr tevékenységei közé tartoznak:
- Tervezési dokumentáció ellenőrzése: Az építészeti-műszaki tervdokumentáció értelmezése és ellenőrzése.
- Kivitelezési folyamat figyelemmel kísérése: A munka folyamatos ellenőrzése a minőségi és biztonsági előírások betartásával.
- Elektronikus építési napló vezetése, az azzal kapcsolatos előírások betartása.
Mikor kötelező műszaki ellenőrt alkalmazni?
A műszaki ellenőr alkalmazása számos esetben javasolt, de több jogszabály is előírja azt. Kötelező esetek:
- Építési napló vezetéséhez kötött építési tevékenységek esetén: Ha az építőipari kivitelezési tevékenységet több fővállalkozó kivitelező végzi, vagy ha az építőipari kivitelezési tevékenység műemléki védelem alatt álló építményt érint, akkor kötelező építési műszaki ellenőrt megbízni.
- Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyekben: Ha az építési beruházás a Kbt. hatálya alá tartozik, vagy építtetői fedezetkezelő működik közre, akkor is kötelező a műszaki ellenőr alkalmazása.
- Tervezői művezetés esetén: Az egyszerű bejelentéssel folytatott építési tevékenység esetén az építtető köteles építész tervezőt tervezői művezetésre megbízni. A tervezői művezetést a kiviteli tervdokumentáció készítőjétől eltérő, de az eredeti tervezőével megegyező, megfelelő jogosultsággal rendelkező tervező is elláthatja.
- Felelős műszaki vezető megbízása minden kivitelező számára kötelező: A vállalkozó kivitelező az általa vállalt tevékenységből olyan építőipari kivitelezési tevékenységet végezhet, amelyhez rendelkezik az építőipari kivitelezési tevékenység jellegének megfelelő jogosultsággal rendelkező felelős műszaki vezetővel.
Hol érhető el műszaki ellenőr képzést?
A műszaki ellenőri és felelős műszaki vezetői jogosultság megszerzésére felkészítő tanfolyamot a Mérnöki Kamara nem szervez. Az ehhez szükséges képesítési minimum követelmények és szakmai gyakorlati időket a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet 1. melléklete III. és IV. fejezet táblázatai tartalmazzák. A szakmagyakorlási tevékenység engedélyezése iránti kérelem benyújtása előtt a szakmagyakorlónak vizsgát kell teljesítenie a Korm. rendelet 38.§ és 39. §-ban foglaltak szerint. A vizsgára való közvetlen felkészülést segédletek és kérdésbankok segítik, melyek az MMK honlapjáról letölthetők. A kérdések megválaszolására a vizsgázók a rendelkezésre álló szakirodalomból, jogszabályokból és szabványokból önállóan készülnek fel
A BME GTK Mérnöktovábbképző Intézet által szervezett Felelős műszaki vezetők és építési műszaki ellenőrök felkészítése a szakmagyakorlásra egy olyan képzés, amely a mérnökök és technikusok számára kínál lehetőséget. A célja az építéskivitelezés területén felelős műszaki vezetői vagy építési műszaki ellenőri tevékenység folytatásához szükséges ismeretek átadása és elmélyítése.
A képzés során a következő témaköröket érinti:
- Jogi környezet bemutatása: Az építőipari jogi környezet, különösen a “Kivitelezési kódex” részletes ismertetése.
- Minőségi kérdések és ellenőrzés: A minőségbiztosítás alapfogalmainak értelmezése és alkalmazása az építés során.
- Szabványok ismerete: Az építőipari kivitelezés minőségével kapcsolatos új és régi szabványcsaládok megismerése.
- Elektronikus építési napló alkalmazása: Az elektronikus építési napló használatának előírásai.
A képzés 16 órás, két napos továbbképzés formájában zajlik, és a résztvevők a program befejezése után tanúsítványt kapnak a BME Mérnöktovábbképző Intézet szervezésében megtartott képzésen való részvételről.
Források (a hivatkozások a szövegben jelölve): epiteszmuszakiellenor.hu, mti.bme.hu, kép forrása: pixabay.com