Építőmérnök képzés Magyarországon

Az építőmérnöki hivatás Magyarországon hosszú múltra tekint vissza, egyik legismertebb képviselője a Lánchidat megvalósító Clark Ádám. Ebben a bejegyzésben megvizsgáljuk, hogy milyen az építőmérnök képzés hazánkban, és milyen lehetőségek állnak a diákok rendelkezésére.

Az alapképzés

Az építőmérnök alapképzés általában 3-4 évig tart és BSc diplomát ad. A tanulmányok során a diákok megismerkednek az építőmérnöki szakma alapjaival, beleértve a statikát, a szerkezetépítést, a geotechnikát, víz-, út-, és vasútépítést, illetve sok más területet.

A mesterképzés

Az alapképzést követően a diákok tovább folytathatják tanulmányaikat a mesterképzés keretein belül, ahol már komplexebb és részletesebb tudást szerezhetnek. A mesterképzés során a diákoknak lehetőségük nyílik a szakmai gyakorlaton való részvételre is, illetve a mesterdiploma a tervezői és szakértői területen is előnyt jelent. Specializálódhatnak magas- és mélyépítési területeken egyaránt.

Doktori képzés

Azok számára, akik a tudományos kutatás iránt érdeklődnek, a doktori képzés kínál lehetőségeket. Ezen a szinten a diákok a szakma mélyebb, kutatási területeire koncentrálnak. Jellemzőpen legalább „jó”, tehát 4-es diplomával lehet ezekre a helyekre bekerülni, de érdemes figyelni a nyelvvizsga követelményeket is. 

Az intézmények szerepe az építőmérnök képzés területén

Magyarországon több intézmény is kínál építőmérnök képzéseket, köztük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem vagy a Debreceni Egyetem. Ezek az egyetemek nemcsak felkészült oktatókkal, hanem modern laboratóriumokkal és gyakorlati lehetőségekkel is rendelkeznek.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Az Építőmérnöki Kar története a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a hazai műszaki felsőoktatás egyik legkorábbi kezdeményezésére nyúlik vissza. Mária Terézia 1753-ban rendelkezett az építőmérnökök képzésével kapcsolatos tárgyak oktatásáról. Az 1782-ben alapított Institutum Geometricum Európa első polgári mérnökképző intézete volt. Az itt végzett mérnökök nagy keresletnek örvendtek az országban. Az 1850-ig működő intézetben számos neves mérnök szerezte meg oklevelét. Az 1871-ben alakult királyi József Műegyetemen az Építőmérnöki Kar Kruspér István vezetésével működött. A 20. század elején az építőmérnöki oktatásban új módszerek és technológiák jelentek meg. Az 1956-os forradalom idején az Építőmérnöki Kar hallgatói játszottak kulcsszerepet a forradalmi eseményekben. A kar az évek során több változáson ment keresztül, de mindvégig megtartotta vezető szerepét az építőmérnöki oktatásban Magyarországon.

Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem építőmérnöki alapképzési szakán a hallgatók olyan tudást és készségeket sajátíthatnak el, amelyekkel képesek lesznek a jövő építészeti kihívásainak megfelelni. A képzés során a hallgatók megismerkednek az építőipar alapjaival, a tervezési és kivitelezési folyamatokkal, valamint a korszerű technológiákkal és anyagokkal.

A Debreceni Egyetem olyan megfelelő oktatói gárdával rendelkezik, akik nemcsak elméleti tudást adnak át, hanem gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagítják a hallgatókat. A képzés során a diákok lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek valós építési projektekben, így már az egyetemi évek alatt értékes tapasztalatokat szerezhetnek.

Az építőmérnöki szakon tanulók számára a Debreceni Egyetem megfelelő lehetőséget kínál a szakmai fejlődésre és a karrierépítésre. A képzés során megszerzett tudás és készségek garantálják, hogy a hallgatók sikeresen vehessenek részt az építőipar különböző területein. Azok számára, akik szenvedéllyel és elkötelezettséggel szeretnének hozzájárulni a jövő építőmérnöki kihívásaihoz, a Debreceni Egyetem építőmérnöki alapképzési szak a tökéletes választás.

Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Az építőmérnöki alapképzési szak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karán valósul meg Baján. A képzés célja olyan felkészült, innovatív gondolkodású építőmérnökök képzése, akik az infrastruktúrák építési, fenntartási és üzemeltetési feladatait, valamint a tervezési és fejlesztési folyamatokat önállóan tudják levezényelni. A képzés 8 féléves, és nappali vagy levelező munkarendben érhető el. Két specializáció közül választhatnak a hallgatók: területi vízgazdálkodási és vízellátás-csatornázás specializáció. Az előbbi a vízgazdálkodási és vízépítési tudásanyagot, például árvízvédelmet és vízrendezést érinti. A vízellátás-csatornázás specializáció során a hallgatók a települések vízellátásának és szennyvízkezelésének eszközrendszerét és folyamatait tanulmák meg. Mindkét specializáció végzettjei számos területen helyezkedhetnek el, legyen az államigazgatás, tervezés vagy kivitelezés. A képzés során a hallgatók elméleti és gyakorlati tudást is szereznek.

Óbudai Egyetem

Az Óbudai Egyetem építőmérnöki alapképzési szakának célja felkészült és nyelvtudással rendelkező építőmérnökök képzése. A képzés során a hallgatók olyan kompetenciákat sajátíthatnak el, amelyek lehetővé teszik számukra az építési, fenntartási, üzemeltetési, tervezési és egyszerűbb fejlesztési feladatok önálló megoldását. A képzés két ágazatra oszlik: szerkezetépítő mérnöki és infrastruktúraépítő mérnöki ágazat. A hallgatók a képzés során olyan tantárgyakkal találkoznak, mint a mechanika, geotechnika, műszaki informatika, geodézia, építőanyagok, közlekedésépítés és közművek. A képzés során a hallgatók készségeket és ismereteket szereznek, amelyek lehetővé teszik számukra a tervezői és vezető tervezői jogosultság megszerzését, valamint a műszaki vezetői tevékenység végzését. A végzett hallgatók számos területen helyezkedhetnek el, például tervező vagy kivitelező vállalatoknál és önkormányzatoknál. A képzés után a tanulmányok mesterképzési szinten is folytathatóak.

Pécsi Tudományegyetem 

Az építőmérnöki alapképzési szak a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán található. A képzés során a hallgatók megismerhetik többek között, hogy hogyan épült a Lánchíd vagy miként tervezték és építették meg a Duna alatti metrót. A képzés időtartama 8 félév, és állami ösztöndíjas vagy önköltséges formában végezhető, nappali vagy levelező munkarendben. A képzés nyelve magyar és angol. A képzés célja olyan építőmérnökök kinevelése, akik képesek építményekkel kapcsolatos építési, fenntartási és üzemeltetési feladatok ellátására. A képzés során megszerzett tudás lehetővé teszi a hallgatók számára a mesterképzésbe való továbblépést.

Széchenyi István Egyetem

A Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karán Építőmérnöki BSc képzés indul. A jelentkezéshez emelt szintű érettségi szükséges matematikából és egy választott ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyból. A képzés során a hallgatók elméleti és gyakorlati ismereteket sajátítanak el, melyekkel később maradandó építményeket alkothatnak, új autópályák, vasútvonalak és hidak létrehozásában vehetnek részt, vagy régi városnegyedek újjáépítésében működhetnek közre. A képzés gyakorlatorientált, a hallgatók csoportos projektmunkában vesznek részt, melyek konkrét gyakorlati problémákhoz kapcsolódnak. A végzett építőmérnökök számos területen érvényesülhetnek, beleértve a tervezést, kivitelezést, projektszervezést, üzemeltetést és a közigazgatás szakmai támogatását. A képzés 8 féléves, és támogatott formában, valamint önköltséges formában is elérhető, magyar és angol nyelven egyaránt. A képzés során duális képzési formában is részt lehet venni. A megszerzett oklevél az Európai Unióban egyenértékűnek van elismerve. 

Kép forrása: Pixabay.com

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest