Vannak gyártók, ahol a cementes zsák hátán is van habarcs-recept, valamint szokták az 1 adag cement, 1 adag mészhidrát és 3 adag homok keverékét ajánlani, de így olyan szilárd habarcsot (vagy más néven maltert) kapunk, ami kenhetetlenné válik, ezért csúnya lesz a téglafal. Nézzük, miből áll a falazóhabarcs készítése.

Falazóhabarcs recept

A malter készítése nem bonyolult, de a falazóhabarcs mennyiségszámítás egyszerűbb, ha térfogatrészként a vödröt határozzuk meg, és akkor az összetevők aránya az alábbiak szerint alakul:

  • 1 vödör mészhidrát,
  • 3 vödör homok (rostált),
  • 1/3 vödör cement,
  • másfél vödör víz (változhat, érdemes figyelni az adagolásra).

Hagyományos habarcs készítése

  1. A cementet és a mészhidrátot vízzel pépesítjük.
  2. Kis adagokban hozzáadjuk a homokot, hogy ne porozzon, de mégis homogén legyen.

A víz adagolására nincs pontos arány, de úgy történjen, hogy a malter a kőműves kanálon megtapadjon, de egyúttal a falon kenhető legyen.  A receptben írt másfél vödör víz irányadó, érdemes egy vödör vizet először hozzáadni, aztán fokozatosan adagolni, amíg a kívánt állagot el nem érjük.  Ha túlvizezzük az anyagot, akkor sem történik tragédia, de nehezebb lesz vele dolgozni.

Falazóhabarcs felhasználása

  • Első lépés: A felület – amire falazóhabarcsot hordjuk – legyen szilárd, portól mentes. Ennek érdekében munka előtt vízzel tisztítjuk, de csak mértékkel, a cél, hogy pormentessé váljon, ne legyen túl nedves.
  • Második lépés: Felvisszük a habarcsot a felületre.
  • Harmadik lépés: Léccel kiegyenlítjük.

Utólagos vizesítés

A habarcshoz utólagosan már nem adhatunk hozzá vizet. Az ilyen módon hozzáadott víz kihozza a meszet a felületre, és szépen kivirágosodik (idegen szóval karbonátosodás kezdődik).

Falazóhabarcs és vakolóhabarcs közti különbség

A falazóhabarcs kevesebb meszet tartalmaz, így nagyobb a szilárdsága, azaz keményebb lesz, ugyanakkor ridegebb és repedésre hajlamosabb. A vakolóhabarcsba legalább egy vödörrel több meszet rakhatunk. Vakolásnál, ha ferde a fal, akkor a vastagabb részeket  több lépcsőben kell felrakni, aztán pár nap múlva mehet rá a simítóréteg.

Habarcs kötési ideje

A mérési adatok is igazolták, hogy a habarcsok 28 napos korukig elérik a kőzetekkel közel azonos szilárdságot. A habarcs szilárdságának megjelölésére a H 4, H 6, H 10, H 25, H 50 és H 80 minőségi jeleket használjuk, ahol a H 28 a 28 napos habarcs megkívánt kockaszilárdságát jelenti. Ezt a jelzést a terveken, statikai számításokon is meg kell adni.

Szöveg forrása: Praktiker, kreativlakas.com
Borítókép forrása: Pixabay.com