Ha a kőzetgyapot felrakása házilag történik, akkor arra kell elsősorban figyelni, hogy mivel a kőzetgyapot hőszigetelő rendszer páraáteresztő, ezért a csatlakozó elemeknek is páraáteresztőnek kel lenniük.

Kőzetgyapot szigetelés hátránya, ha házilag akarjuk kivitelezni

Fontos tudni, hogy a szigetelési munka nagy precizitást igényel, mivel hosszú-hosszú évtizedekre meghatározzuk, hogy milyen lesz épületünk hőszigetelése, ezért érdemes megfontolnunk, hogy nekiállunk-e a magunk vagy szigetelésben jártas szakemberre bízzuk, így a szakember díját a fűtési költségek megtakarításakor kaphatjuk vissza.

A kőzetgyapot lemezek ragasztása

  1. A lemezek kiválasztása mellett kulcskérdés, hogy milyen ragasztót választunk, mivel a ragasztónak páraáteresztőnek kell lennie, másfelől több ragasztóra lesz szükségünk, mivel a ragasztóanyag a kőzetgyapot szálai közé is bekerül, nem csak a felületen oszlik szét. A a ragasztót vékony nyomással visszük fel a felületre, az éleket lehúzzuk.
  2. Szigetelőlapot a falhoz nyomjuk, de előtte ne hagyjunk sok időt: a ragasztó felvitele és a falfelületre helyezése között legfeljebb 10 perc teljen el.
  3. A táblákat szorosan kell egymáshoz ütköztetni, nem lehet fuga a táblák között.

Kőzetgyapot táblák dübelezése

  1. A furat a dübel európai vagy nemzeti műszaki engedélyének megfelelően készüljön el. A megfelelő rögzítéshez fémbeütőszeges dübeleket érdemes használni.
  2. A dübel hossza a fal szerkezetétől és a hőszigetelés vastagságától függ.
  3. A peremen és a mezőben elhelyezett dübelek számát az épület térgeometriája határozza meg.
  4. A dübelezés okozta hőhidak eltüntetésére érdemes ún. sapkát használni, ami nem más mint egy kőzetgyapot rondella, amit a dübel fejére nyomunk rá miután beütöttük.
  5. Bizonyos dübeleket a felület síkjában kell elhelyezni.
  6. A kőzetgyapot táblára üvegszövet háló kerül, ami az alapvakolat tapadását fogja biztosítani megfelelő páraáteresztés mellett.
  7. Végül a fedővakolat a páraáteresztő tulajdonságon túl a megfelelő színt is biztosíthatja.

Kőzetgyapot szigetelés vastagsága

Hőszigetelés vastagsága nem csak az építéstechnológiától és a falazat minőségétől függ, hanem attól is, hogy mekkora megtakarítást kívánunk elérni. Kőzetgyapot felrakása előtt érdemes figyelembe venni néhány ajánlást iránymutatásként az ideális szigetelésvastagság meghatározása érdekében:

Szerkezeti részlet Szigetelőanyag vastagsága
Homlokzatmin. 10 cm
Tetőtérmin. 15-30 cm
Válaszfalmin. 5-10 cm
Beton alá min. 10-15 cm

Szöveg forrása: kozetgyapotarak.hu, Sto Építőanyag Kft. YouTube-csatornája
Kép forrása: pixabay.com