Mennyezeti burkolólap: amit tudni érdemes

[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]

A zsidók azért viselik a kipát (ami égboltozatot jelent), mert így úgy érzik, hogy a Mindenható ege borul a fejük fölé. A sapka viselése valójában nem vallási előírás, hanem népszokás, mivel a hagyomány szerint, ha fedetlen fővel jelennek meg valahol, az egyfajta meztelenségnek, de legalábbis illetlenségnek számít. Az ókori Rómában az alárendeltség jelképe volt a fedetlen fej, mivel a szolgáknak megtiltották kalap vagy sapka viseletét, így a fedett fő az urizálás, a nemesi lét szimbólumává vált. Későbbekben elsősorban a gazdagok alkalmaztak otthonukban is „extra fedőréteget”, azaz mennyezeti burkolatot. Napjainkban egy mennyezeti burkolólap már sokrétűen felhasználható és a társadalom széles rétegei számára elérhető. A csúnya mennyezet eltakarásával, a különböző mennyezeti díszítőformák kialakításán át az álmennyezetek felújításáig több mindenre használható.

Mennyezeti burkolólap hátrányai

Miután a burkolóelem alig enged át levegőt, így figyelemmel kell lenni arra, hogy a falazat igényli-e a légáteresztést. Fontos tudni, hogy erős hőmérsékletváltozások esetén a bevonat deformálódhat, így mennyezetburkolat esetén célszerű a hőhatások kerülése, így például ajánlott LED lámpák használata hagymományos izzók helyett. A lapok törékenységük miatt gondos kezelést igényelhetnek.

Mennyezetburkolatok előnyei

  1. Más burkolatokhoz viszonyítva a mennyezeti lapok ára alacsony.
  2. A mennyezeti burkolólap nem igényel bonyolult alépítményt, nagy előnye a gyors és egyszerű felhelyezés. Alkalmas a mennyezet kisebb repedéseinek és egyéb hibáinak elrejtésére. Könnyű felhelyezés és kiváló minőség jellemzi.
  3. Nem vesz el a térből, nem csökkenti jelentősen a szoba magasságát.
  4. Hő- és hangszigetelésre is használható.
  5. Könnyen tisztítható.
  6. Esztétikus megjelenés: opcionálisan kiválaszthatja, hogy az elemeket dombornyomott mintákkal vagy teljesen sima felülettel kívánja használni. A gazdag palettán szerepel a klasszikus fehér szín, a finom pasztell színek, fényes lehetőségek és a színes mintákkal rendelkező termékek is. Ha szükséges, egy ilyen mennyezet kézzel is festhető. Ez lehetővé teszi, hogy harmonikusan illeszkedjen a ház bármely részéhez, beleértve a szobákat, a folyosót, a konyhát és a fürdőszobát is.

Mennyezeti burkolólap típusai

Alább a lakossági célú felhasználásra szánt burkolattípusokat mutatjuk, vannak persze egyedi, speciális környezetbe tervezett burkolatok is, azokkal ez a bejegyzés nem foglalkozik.

Préselt mennyezeti burkolólap

Polisztirol mennyezetburkoló
Polisztirol mennyezetburkoló (Forrás: Obi)

Polisztirol habból készül. Magas hőmérsékleten történő préselés során az anyaglapok sűrűbbé válnak. Ennek eredményeként és 5-7 mm vastagságú négyzet alakú lapokat kaptunk, amelyek szélessége jellemzően 50 cm. Ilyenek a Decosa mennyezeti burkolólapok és burkoló panelek, amelyekkel könnyen, gyorsan, akár saját kezűleg is felújítható a lakás. Felragasztása, festése egyszerűen megoldható oldószermentes ragasztóval és diszperziós festékkel. 

Standard kategóriájú mennyezetburkolat

Standard kategóriájú mennyezeti burkolólap belső terek mennyezetének ideális burkolata lehet. A standard kategóriájú mennyezeti burkolólapok 1 cm-es vastagságúak, minőségben és felületben szebb végeredményt adnak az olcsóbb, préselt (0.7 mm vastagságú) mennyezetburkoló lapokkal szemben.

Mennyezeti burkolólap
1 cm-es vastagságú mennyezeti burkolólap (Forrás: Praktiker)

 

Fa hatású mennyezeti burkolólap

Fa hatású mennyezeti burkolólap
Fa hatású mennyezeti burkolólap (Forrás: Bauhaus)

Mennyezeti burkolólapok, festést nem igénylő, fahatású felülettel, több színben rendelhetők, színben egyező, fahatású szegőlécekkel is. Ilyen burkolópaneleket nem csak falra helyezhetünk, mennyezetre is. Több színben, festést nem igénylő felülettel. 

3D mennyezeti burkolólap

Térhatású mennyezetburkoló
Térhatású mennyezetburkolat (Forrás: Praktiker)

Nem csak fa-, hanem térhatású elemeket is választhatunk mennyezeti burkoláshoz. Ezek ára valamivel magasabb, cserébe térhatást keltenek, így alakítva egyedivé a helységet. A SAARPOR által gyártott burkolólapok ilyen típusa már drágább.

Mennyezeti burkolólap felrakása

0. lépés: Ajánlott, hogy az alap egyenletes, száraz, kemény, stabil felületű, továbbá por és zsírmentes legyen. Ha nem az, tisztítsuk meg a portól, zsírtól és más szennyeződéstől. A hulló vakolatot el kell távolítani, a réseket ki kell tölteni glettel, gipsszel, vagy habarccsal. A további munkákat az alapozás befejezése után egy nappal lehet folytatni.

1. lépés: Ha szimmetrikus, arányos elrendezésre törekszünk, akkor először érdemes kijelölni a mennyezet középpontját, és onnan elkezdeni a burkolóelemek felrakását (ha nem középről kívánjuk kezdeni, akkor pedig célszerű az ajtóval szemközti oldalt választani, mert úgy kevésbé feltűnő a szimmetria hiánya). A mennyezet közepét úgy határozhatjuk meg, ha a két átló mentén kifeszítünk egy zsinórt, és azok metszéspontjával kijelöljük a középpontot.

2. lépés: A mennyezeti burkolólap hátsó felületére (a teljes felületre vagy csak pontokban) kell felhelyezni a ragasztót 8-10 mm vastagságban. Ha el akarjuk kerülni az elemek közötti rések keletkezését, bekenhetjük azok oldalsó éleit is átlátszó ragasztóval.

3. lépés: Az első elem felrakása úgy történik, hogy annak sarokpontja a kijelölt középpontra essen, miközben az elem párhuzamos a falakkal. A többi elemet párhuzamos sorokban rakjuk fel.

4. lépés: A ragasztás során az elemet kellő erővel a falfelülethez kell nyomni, hogy a ragasztóanyag szétterüljön, de persze úgy, hogy a burkolóelem ne sérüljön közben.

5. lépés: A burkolat és a fal illeszkedésénél díszléceket lehet használni. 

Szöveg forrása: Obi, Praktiker, Bauhaus termékleírásai, marbet.hu
Borítókép forrása: Praktiker

[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest