A vicc szerint az építőmérnök két ellensége ismert: a talajvíz és az építészmérnök.

A hivatalos FEOR megfogalmazás szerint az építőmérnök (angolul civil engineer) szerkezeti vagy építéstechnológiai szempontból bonyolultabb építményeket (pl. ipari épületeket, hidakat, alagutakat, vízműtárgyakat stb.) tervez. Az építőmérnök emellett kivitelez, építési módszereket, anyagokat és minőségi szabványokat határoz meg, építési munkákat irányít, koordinál, fenntartási és javítási munkálatokat szervez. Az építészmérnök munkája ezzel szemben az ingatlanokra koncentrálódik. Épületeket, épületszerkezeteket tervez és méretez, építéstechnológiákat dolgoz ki. Ő szervezi, koordinálja, ellenőrzi a kivitelezést, valamint az épületek műszaki átadásával, fenntartásával, átalakításával, korszerűsítésével kapcsolatos teendőket látja el.

A gyakorlatban a két szakma tevékenységi köre a növekvő piaci igények és a rendelkezésre álló munkaerő számának korlátozottsága miatt egyre kevesebb tekintetben különbözik. Mérnöki létesítmények (például hidak) építésénél is alkalmazhatnak építész tervezőt, de itt az építőmérnökök szerepe meghatározó. Más területeken, (például az akusztikánál) az építészek érvényesülnek inkább. Egy épületnél az építész meghatározza a formát és az elrendezést, figyel a funkcionalitásra, az építőmérnök (statikus) pedig kidolgozza. Ez azt jelenti, hogy eldönti, hogy az miként valósítható meg, miként lesz a teherbírása megfelelő. Innen ered a bejegyzés elején idézett vicc is: ha az építész olyan házat tervez, ami nehezen megvalósítható vagy nem gazdaságos, akkor a statikust indokolatlanul nehéz feladat elé is állíthatja. Ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor az építőmérnök mindenféle mérnöki szerkezetet tervez, kivitelez és üzemeltet, az építészmérnök jellemzően házakat, épületeket.

Építőmérnöki, építészmérnöki képzés Magyarországon

A fővárosban építőmérnöki kar a BME-n és a Szent István Egyetemen (Ybl) található. Vidéken a pécsi, a debreceni, a győri egyetem foglalkozik építőmérnök oktatással, de Baján is van lehetőség hallgatni vízépítést. Építészmérnököt a BME, a SZIE és a PTE képez.

Építőmérnök, építészmérnök fizetés

Mint minden szakmánál, az építőmérnököknél vagy az építészmérnököknél is nagy különbség van jövedelem tekintetében egyes országrészek és szakmai tapasztalat függvényében. Elmondható, hogy állami vagy önkormányzati szférában vidéken egy kezdő mérnök bruttó fizetése a magyar bruttó átlagfizetés környékén mozog, piaci viszonyok között nagyjából 20-40 százalékkal kereshet többet. Utóbbi esetben több áldozatot is kell vállalni, többet utazni, távol lenni, és a munkahely is bizonytalanabb. Budapesten vagy gazdaságilag szerencsésebb vidéki térségekben lehetnek magasabb fizetések is. Megfelelő tudással és tapasztalattal a határ a csillagos ég.

Szöveg forrása: KSH, Felvi.hu
Borítókép forrása: Pixabay.com