Milyen beton kell az alapba?

Sávalap készítése előtt a legfontosabb kérdés, hogy a sávalap egyáltalán a megfelelő alapozási mód. Mindenképpen szükséges talajvizsgálati jelentést (korábban talajmechanikai szakvéleményt) készíteni, és az alapján meghatározni, hogy sávalap vagy lemezalap kell az építményünk alá, és hogy milyen beton kell az alapba.

Talajvizsgálat költségei

A talajvizsgálati jelentés ára nagyban függ az épületünk alapterületétől, hiszen ez alapján lehet meghatározni azt, hogy hány fúrás szükséges. Egy átlagos családi házhoz két darab fúrásszelvény készítése ajánlott körülbelül 5 méteres mélységben. Ennek ára bruttó 200-250 ezer forint körül mozog, és az ár tartalmazza a mintavételt, a laborvizsgálatokat, valamint a talajvizsgálati jelentés elkészítését.  Az árat befolyásolhatja az is, hogy mennyire sürgős a munka, ezért értelemszerűen célszerű jó előre eltervezni.

Beton jelölése

A normál betonok nyomószilárdsági osztályát C-vel jelöljük. A betonok hengerpróbával minősített szilárdságát 300 mm magas és 150 mm átmérőjű, végig víz alatt tárolt próbahengerrel végzik. Az európai szabvány szerint a betonok szilárdságát kockaszilárdságukkal is meg kell adni. A kockaszilárdságot 150 mm élhosszúságú próbakockán határozzák meg.

A szilárdsági osztályt a beton jele utáni számok adják meg N/mm2-ben. Tehát a C12/15-ös beton egy normál beton nyomószilárdsági osztályát jelöli, ahol a legkisebb előírt hengerszilárdság 12 N/mm2, a  legkisebb jellemző kockaszilárdság 15 N/mm2.

Szerelőbeton anyagminősége

Ha szerencsénk van, akkor elegendő a sávalapozás, ha olyanok a talajviszonyok, ankkor viszont lemezalap kell, ahol a vasalást és a betonminőséget a statikai terv alapján tudjuk meghatározni. Ebben a bejegyzésben a sávalapozás anyagigényéről írunk.

Sávalap építésekor először egy 5 cm vastag kiegyenlítő réteget helyezünk el homokból vagy kavicsból a kiásott munkagödör alján a talajfelszínre, ami meggátolja, hogy a szerelőbeton a talajjal érintkezzen, így biztosítva annak egyenletes anyagminőségét. A kiegyenlítő rétegre tehát egy minimum 5 cm-es szerelőbeton réteg kerül C10/12-es betonból, ahol 1 m3 beton anyagszükséglete:

  • Cement: 295 kg
  • Homokos kavics: 1797 kg
  • Víz: 205 liter.

Vasbeton sávalap anyagminősége

Ezután már csak az a kérdés marad, hogy milyen beton kell az alapba, azaz hogy a vasbeton sávalapozás milyen minőségű betonból készül el. Erre a célra már valamivel nagyobb szilárdságú beton szükséges, így minimum C12/15-ös. A beton szilárdságát több hozzáadott cementtel tudjuk növelni. Ekkor 1 m3 beton anyagszükséglete:

  • Cement: 315 kg
  • Homokos kavics: 1781 kg
  • Víz: 205 liter

Borítókép forrása: Pixabay.com

“Milyen beton kell az alapba?” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest