Az OSB lap egy angol mozaikszó, azaz az Oriented Strand Board kifejezésből ered rövidítése, ami magyar nyelven irányított szálelrendezésű lapot jelent. Felépítését tekintve egy háromrétegű, fából készült lap, ahol a középső rétegében a forgácsok helyzete a hosszoldalra merőleges, a szélső rétegekben azzal párhuzamos. Jellemzően padló-, tető- és falfelületen történik az OSB lap szerelése az alfoldfa.hu ajánlásai szerint.

OSB lap vízállóság

Az OSB lap vízálló, kopásálló, víztaszító, illetve könnyen megmunkálható. Gyanta kötőanyagtartalma biztosítja a tartósságot, a merevséget és vízhatlanságot. A lapok szilárdságuk nagy, ám szakítószilárdságuk és lapirányú zsugorodásuk csekély. A lemezek homogén összetételűek, így nincs bennük például légbuborék.

Felhasználása

Az építőiparban zsaluzásra és palánképítésre használják jellemzően, de sima felülete és nagy szilárdsága miatt melegburkolatok alá vakpadlóként, illetve csiszolva és lakkozva padlóburkolatként is felhasználható. Tető- és falfelületen használják burkolóanyagként. 

Környezettudatos megoldás

Miután gyorsan növekvő fából készül, a termelése hulladékmentes, így környezetbarát megoldás is egyben, ráadásul olcsóbb, mint például a rétegelt lemez.

OSB padlóburkolat szerelése lépésről lépésre

Dilatáció

A faanyag megváltoztatja méretét, miután reagál a páratartalom és a hőmérséklet változására, ezért mindkét szélén 3-3 milliméter vastagságban dilatációs rést kell hagyni. Padlóburkolatnál a fal és a lap között 12 mm rés szükséges.

Párnafákra helyezés

A lapokat fel kell telepíteni az előkészített párnafákra, úgy, hogy annak főtengelye merőleges legyen azokra. A párnafák távolsága 4-600 mm. A távolságméréshez elegendő lehet egyszerűbb esetben mérőszalag vagy akár lézeres távolságmérő is alkalmazható. 

Vízszigetelés

Szükség esetén biztosítani kell a víz elvezetését, illetve a szél elleni védelmet: alulról le kell zárni és további vízszigetelő réteget elhelyezni.

Felerősítés

Felerősítés 50-75 mm-es szeggel történik a hosszú oldalon 300, a rövid oldalon 150 mm-enként. A merevséget az OSB lapok párnafákhoz ragasztásával növelhetjük. A távolságméréshez itt elegendő lehet egyszerűbb esetben mérőszalag vagy akár lézeres távolságmérő is alkalmazható. 

OSB lap falburkolatként

Ha falburkolathoz használjuk, akkor a dilatációs rés a padlóburkolathoz hasonlóan kerül kialakításra. Az OSB lapokat vízszintesen és függőlegesen is el lehet helyezni. A párnafák közötti távolság 400-600 mm legyen. A falak bélése ásványi gyapottal megoldható. A szegezés 50-75 mm-es gyűrűs szeggel 300 mm-enként végezzük, kivéve a kapcsolódási helyeken és a fal síkok külső élein, ahol 150 milliméterenként ajánlott. A szegezés távolsága a lap szélétől minimum 1 centiméter. Mérőszalag vagy akár lézeres távolságmérő is használható a mérésekhez. 

OSB lap szerelése tetőburkolatként

Szarufák, szelemenek ellenőrzése

Egyenesnek, egyenletesnek kell enniük. Az OSB lapokat szárazon szereljük.

Szellőztetés

Az OSB lapokat szarufára és a szelemenekre merőlegesen kell felszerelni, és minden oldalról alátámasztani (pl. párnafával).

Dilatáció

33 mm-es hézagot kell hagyni minden oldalon, a tetőszerkezeti elemeknél, így például a kéménynél az építési szabályzat szerint kell a távolságot tartani.

Szegezés

A szegezés 50-75 mm-es gyűrűs szeggel 300 mm-enként végezzük, kivéve a kapcsolódási helyeken, ahol 150 milliméterenként ajánlott. A szegezés távolsága a lap szélétől minimum 1 centiméter.

Lapvastagság

A lapok vastagságát a szarufák és a szelemenek közötti távolság függvényében az alábbiak szerint adjuk meg 14 foknál meredekebb tetők esetén.

Szarufa-szelemen távolság OSB lap vastagsága
600 mm 8-12 mm
800 mm12-15 mm
1000 mm15-18 mm

Vastagság

Az OSB lapok 6, 8, 10, 12, 15, 18 és 22 milliméteres vastagságban kaphatók, nút-féderes típus esetén 12, 15, 18 és 22 mm vastagságuk.

  • 8 mm vastagságban tető alá építik be burkolatként vagy esetleg vakpadlóként, de kisebb szarufa-szelemen távolság esetén tetőhöz is használják.
  • 10 mm vastagságban zsaluzatként használják.
  • 12 mm-es változatból készülnek a könnyűszerkezetes faházak oldalai.
  • 15 mm-es vastagságban külső falelemként is használhatjuk őket.
  • 18 mm-esekből állványpadló készül.
  • 22 mm-es vastagságtól már rendkívül széleskörű a felhasználása, nem csak zsaluzatként, de építkezéseken határoló elemeként is használják

Szöveg forrása: alfoldfa.hu
Borítókép forrása: Pixabay.com