Teflonszalag vagy kender? Melyik a jó megoldás tömítésre?

A modern tömítőanyagok egyszerűen, könnyen használhatók, ezért terjedhetett el a teflonszalag alkalmazása, aminek 4 előnyös tulajdonságát vesszük számba, de akkor mégis miért használjunk inkább kendert?

Teflonszalag használata

A szerelvények összeszerelésekor mindig marad valamennyi rés a meneteknél, hiszen másképpen nem is tudnánk ezeket egymáshoz illeszteni. A megmaradó réseket tömíteni szoktuk, amire alkalmas lehet a teflonszalag.

  1. A szerelvényeket tisztítsuk meg a szennyeződésektől
  2. Menet emelkedésének irányába tekerjük fel, tehát arra tekerjünk, amerre a kezünkkel is fordítanánk az elemet.
  3. 8-10-szer ismételjük meg a második lépést.
  4. Helyezzük rá a csatlakozó elemet.
  5. Ellenőrizzük a munkát, ha nem megfelelő, akkor inkább ne igazítsunk rajta, hanem vágjuk le, és kezdjük elölről a munkafolyamatot. 

Teflonszalag tulajdonságai

Könnyen alakítható

Ha szigetelésre használjuk, akkor fontos szempont, hogy megfelelően tömítse ki a réseket, az elemekhez jól illeszkedjen, és akár szűk munkatérben is lehessen vele dolgozni.

Ellenálló

Ellenálló a nyomással szemben, így akár a víznyomással szemben is, de előfordulhat, hogy nagy melegben, tűző napon kell helyt állnia, ezért fontos, hogy a hőhatásokkal szemben is megfelelő a tűrőképessége. Szintén tudni kell, hogy a vegyszerekkel, vegyi anyagokkal terhelt környezetben is alkalmazható, így nem csak víz-, hanem gázvezetékek tömítésére is megfelelő választás, de olajos környezetben is jó megoldás lehet.

Olcsó

Jó áron hozzájuthatunk. A 2 db teflonszalag, leszorító bilincsekkel, például medence összerakásához pár ezer forint.

Időtálló

Ha jól körbe van tekerve 10-15 alkalommal akár, akkor évekig nem lesz gond vele. A termékek szavatossági ideje jellemzően 2 év.

Teflonszalag hátrányai

  • Nem környezetbarát,
  • inkább kis menetekhez alkalmas.

Teflonszalag vízhez és gázhoz

Mindenféle menetek gumitömítésére alkalmas, így O-gyűrű nélküli víz elleni szigeteléséhez. Egyes termékeknél külön kék színnel jelölik, ha vízre használható, a sárga szín pedig a gázos teflonszalagot jelöli, de van, hogy egyaránt használható mindkét környezetben.

Teflonzsinór

Új és drága tömítőanyag a teflonzsinór, amit a fogselyemhez hasonló módon teherhetünk fel a szerelvényekre.  Előnye, hogy utólagos felszerelt elemekhez könnyebben alkalmazható, hátránya pedig, hogy lényegesen drágább, mint a teflonszalag: 50 méter kétezer forintba kerül az OBI-ban.

Teflonszalag helyett: kender tömítés használata

Nagyobb csőmenetekhez remek és környezetbarát megoldás a kender és a paszta (ásványi olaj és adalékok) párosa. A kender attól hatékony, hogy víz hatására megduzzad, így biztosítva a remek tömítést, aminek tartóssága pasztával növelhető. A paszta megakadályozza a kender kikeményedését, nem engedi kiszáradni azt.

Kenderezés menete

A kenderezés menetéről Závodszki Dániel írt bejegyzést az egyik vízszerelő blogba, amihez videó is készült:

  1. Érdesítjük a menetet.
  2. A kendert abba az irányba tekerjük fel a menetre, amerre a csatlakozó idomot is hajtjuk majd, vegyük figyelembe, hogy egy esetleges ellentétes tekerésnél – mikor az idomokat elkezdjük összehajtani – a kender biztosan felgyűrődik.
  3. Kendert rászorítjuk kézzel, itt sérülhet a kezünk, ezért csak óvatosan.
  4. Pasztával bekenjünk a kendert. Törekedjünk környezetbarát technológia alkalmazására, főleg ivóvíz esetén kerüljük a mérgező anyagokat.

Szöveg forrás: ezermester.hu, vizszerelo-budapest.blog.hu, Závodszki Dániel
Borítóképek forrása: Wikipedia – Thread seal tape

Szólj hozzá!

Pin It on Pinterest