A vasbetonszerkezeteknél a húzásnak ellenálló „vas” (acélbetét) és a nyomásnak ellenálló beton kedvező tulajdonságait ötvözzük. Ennek az ötvözetnek a korrózióját külső és belső hatás is okozhatja. A betonkorrózió legjellemzőbb okai a karbonátosodás (meszesedés) a levegőben lévő széndioxid hatására, a gyenge anyagminőség, a füstgázok, az olvasztó só, mechanikai sérülés vagy túlterhelés, amire a vasbeton javítása esetében a felület- és korrózióvédelem kialakításakor figyelemmel kell lenni.
Mit jelent a karbonátosodás?
A levegőben lévő széndioxid a betonban lévő mésszel reakcióba lépve magas lúgtartalmú karbonáttá alakul. A nem megfelelő betonminőség vagy vékony betonfedés esetén a karbonátosodás a betonacélig hatol, ezzel megkezdődik az acélbetétek rozsdásodása, ami a betonfedés leválásához vezet, végső soron pedig a betonfelület vagy szerkezet használhatóságának és teherbírásának korlátozottságához.
0. lépés: Legegyszerűbb felületvédelem a megelőzés (hidrofobizálás)
A legegyszerűbb megoldást a vasbeton védelmére a hidrofobizáló impregnálás (víztaszító szórás) jelenti. Ezzel kevesebb vizet vesz fel a betonszerkezet, tehát a károsító anyagok bejutása megnehezedik, továbbá javul a fagyhatásokkal és sózással szembeni ellenállás, miközben a felület átereszti a párát, a megjelenése pedig változatlan maradhat (ha akarjuk). Fontos, hogy a hidrofobizálás a vízszigetelést nem helyettesíti, csak a csapadékkal szembeni ellenállóképességet. A vasbeton védelmének a pontos típusát mindig annak igénybevételeihez kell igazítani.
1. lépés: Acélbetétek korrózió elleni védelme
A nem megfelelő szilárdságú, leváló részeket el kell távolítani (kézzel, szemcseszórással vagy víznyomással), az ilyen módon szabaddá vált acélbetétek korrózióvédelmére korrózióvédő bevonatot kell alkalmazni, ami jellemzően cementkötésű anyag.
2. lépés: Glettelés
Az acélbetétek korrózióvédelme után alacsonyabb technológiai fegyelmet igénylő, preferáltan tapadóhíd nélkül felhordható betonjavító habarcsot kell alkalmazni. Ajánlott rétegvastagság legfeljebb 50 mm (gyártói ajánlás függvényében). A keverőedénybe útmutató szerint vizet kell tölteni és ehhez kell adni a szárazhabarcsot, aztán 2-3 percig keverni, majd ugyanennyi ideig pihentetni.
3. lépés: Fedőbevonat kialakítása
A felület igénybevételéhez igazított fedőbevonat alkalmazása vasbeton javítása után is fontos, és nem mindegy itt sem, hogy egy kis terhelésű járófelületről beszélünk vagy egy extrém terhelésnek kitett betonszerkezetről. Alkalmazáskor fontos, hogy az aljzat száraz legyen, ne tartalmazzon szennyeződéseket, a korábbi javítórétegek szilárdsága biztosított legyen. Meglévő betonfelületet lehet csiszolni is felhordás előtt. Az anyagszükséglet számos tényező függvénye, építményenként egyedileg kell meghatározni, figyelembe véve a gyártói útmutatókat is.
Szöveg forrása: mgspecial.hu; Wikipedia (EN): Carbonatation
Borítókép forrása: pixabay.com