A lakóépületeket, lakott területeket a klímaváltozásnak is köszönhetően egyre inkább veszélyeztetik a hirtelen nagy mennyiségben lehulló csapadékvizek, de az árvíz és a belvíz is előkelő helyen található a vízrendezési problémát okozó tényezők listáján. Emiatt a vízelvezetés, így a dréncsövezés is felkapott témává vált. A dréncső fektetés szabályai következnek.

Vízelvezetés, szigetelés

A víz elleni védekezésre alapvetően két lehetőségünk van, a dréncső mindkét elv megvalósításában segítségünkre lehet:

  1. Megakadályozzuk, hogy a víz eljusson az épülethez, így dréncsövekkel elvezetjük a vizet.
  2. Úgy alakítjuk ki az épületszerkezetünket, hogy az a víz károsító hatásainak ellenálljon, ekkor az épület környezetéből vezetjük el a vizet.

Fogalma

A dréncső fogalma szerint  a talajban megtalálható szivárgó vizek összegyűjtésére és elvezetésére szolgáló perforált műanyagcső. A csövek jellemző átmérője 40 és 110 milliméter között alakul, amelyek kialakítása gyárilag úgy történik, hogy 10-15 százalékosan perforált legyen a felülete.

Fekete dréncső

Jellemzően sárga PVC vagy fekete színű LPE anyagból készül. Utóbbi előnye, hogy UV állósága fokozottabb, így szabadon tárolható, de kedvezőbbek a mechanikai tulajdonságai is, ezért kevésbé törik. Mind a két típus elérhető már geotextíliával bevonva is.

Dréncső fektetés szabályai

A dréncső fektetés szabályai az alábbi elvek figyelembevétele mellett lettek megalkotva a proidea.hu oldalon:

  1. a dréncsőnek az alapozási sík felett kell lennie;
  2. a dréncső legmagasabb alsó pontja legalább 20 cm-rel alacsonyabban legyen a vízszintes talajnedvesség elleni szigetelésnél;
  3. a dréncső lejtése 0,5-1% közötti legyen;
  4. a dréncső nyíláskeresztmetszete min. 20 cm2/m;
  5. a dréncső kapjon közvetlen geotextília borítást vagy a dréncsövet 15-20 cm vastagságban 0/32 szemcsenagyságú homokos kaviccsal kell körülvenni;
  6. a kavicstest felső szintje 30 cm-rel a vízszintes talajnedvesség elleni szigetelés fölé érjen;
  7. földnyomás 1 m mélységben ne legyen több 20 kN/m-nél.

Idomok

A csövekhez külön kaphatóak idomok, így tokos vég, tok nélküli vég, T-elágazó, toldó, vagy átalakító (például 110-es csőből 100-as átmenethez), valamint kupak is.

Jó megoldás a vizek elvezetésére

A PVC csöveknél az LPE csövek valamivel drágábbak. Ha geotextíliával bevont dréncsövet akarunk, az árak jelentősen megnőnek. Fektetés előtt körültekintően kell eljárni, mivel a hibákat utólagosan nehéz és költséges javítani. A fekete dréncső ugyan drágább, mint a sárga, de tulajdonságai kedvezőbbek. Ha kevés csövet kívánunk fektetni, akkor érdemes a geotextíliával bevont változatot választani, ha többet, akkor lehet spórolni azzal, ha magunk terítjük a Terfil-réteget.

Szöveg forrása: ezermester.hu, proidea.hu, terrametal.hu
Borítókép forrása: Pixabay.com